Високата кръвна захар се установява при почти всеки десети човек. Това е основният вид захар организма и в кръвообращението. Основно тази захар, също наричана и серумна глюкоза, се получава от консумираната храна. Тя достига до всички кътчета на тялото посредством кръвта, като служи за източник на енергия.
Ако в организма постъпва прекалено много захар, това създава рискове за здравето – за сърдечно-съдовата система, както и риск от развитие на диабет тип 2.
Затова трябва да се извършват редовни лабораторни изследвания на кръв, за да се проверява нивото на захарта в кръвта.
Нормално ниво на кръвната захар
Нормални са стойностите на кръвната захар между 3,3 и 5,4 mmol/L.
Но трябва да уточним, че върху нивото й оказват влияние различни фактори. Освен храненето тя се променя и при по-интензивна физическа дейност или при стрес.
Ако ви вземат кръв за изследване на захарта в Медицинска лаборатория ДЕЛПЕМ – Хасково, преди хранене, нивото й е по-ниско. Затова се препоръчва даване на кръв за изследване на серумна глюкоза сутрин, на гладно. Освен това изискването е поне 8 часа преди вземането на пробата пациентът да не се е хранил. При вземане на кръв преди хранене при здрави пациенти се отчитат стойности между 3,9 и 4,4 mmol/L.
Ако бъде взета кръв 2 часа след приемане на храна и резултатът е до 7,8 mmol/L, това е нормална стойност.
Все пак за различните пациенти стойностите варират около посочените нива.
Защо се увеличава нивото на кръвната захар
Освен при консумиране на богати на въглехидрати храни кръвната захар може да се повиши и при инсулинова резистентност и диабет. Глюкозата се преработва от инсулина, който се отделя от панкреаса. Ако организмът не произвежда достатъчно инсулин, глюкозата не може да се преработи. Нивото на глюкоза в кръвта се повишава и може да причини сериозни здравословни проблеми.
Признаци на висока кръвна захар
- Лесна уморяемост и сънливост.
- Замъгляване на зрението.
- Задушаване.
- Сърбеж.
- Жажда.
- Често ходене по малка нужда.
Рискове, които поражда високата кръвна захар
- Изчерпване на способността на панкреаса да произвежда инсулин
Първият риск, който ще споменем, е неблагоприятният ефект върху панкреаса. Стараейки се да понижи нивото на захарта, организмът започва да произвежда все повече инсулин. Но това води до постоянно увреждане на панкреаса. Така той вече изчерпва способността си за производство на инсулин.
- Атеросклероза
Поради високото ниво на кръвната захар се стига до изменения, вследствие на които се втвърдяват кръвоносните съдове. Това състояние се нарича атеросклероза.
- Увреждане на зрението
Освен влошаване на зрението може да се стигне и до пълна слепота.
- Инсулти и инфаркти
Те също могат да настъпят вследствие на повишена кръвна захар.
- Влошено оросяване на краката и ходилата
- Трудно зарастване на рани
Това е сериозен проблем, а в тежки случаи може да се наложи и ампутация.
- Увреждания на бъбреците
Може да се стигне до бъбречна недостатъчност.
- Отслабване на имунната система
Това води до повишаване на рисковете от инфекции.
Промяна на начина на хранене и на живот
За да се нормализира кръвната захар, трябва да се направят сериозни промени както в храненето, така и в начина на живот. Трябва да се изключат храните, които снабдяват с „бързи“ въглехидрати. Храната трябва да включва повече полиненаситени мазнини и протеини.
Храната не трябва да включва почти никакви въглехидрати. Много важно е движението и добрата физическа активност. Така се повишава инсулиновата чувствителност на мускулните тъкани.
Много важно е да се намали теглото и да се спи достатъчно.
И не на последно място, трябва да се елиминират стресовите ситуации.
Промените в храненето и в начина на живот, с повече движение, отслабване, достатъчно сън и избягване на стрес водят до намаляване на нивото на кръвната захар.