Мнозина знаят, че цветът на урината у здравия човек е светложълт, към кехлибарен. Затова когато установят, че отделят урина с тъмен цвят, започва да се прокрадва безпокойство. Време ли е за лабораторни изследвания на урина?
Какво представлява урината
Урината се получава като продукт на клетъчния метаболизъм. Тя се произвежда от бъбреците и освен 5% вода съдържа още 5% вещества – урея, пикочна киселина и някои други отпадъчни продукти.
На вида и цвета на урината влияят храните и напитките, които консумирате, някои медикаменти, както и заболявания на бъбреците, черния дроб, жлъчката.
Цветът на урината е показател за това, в каква степен е хидратиран организмът ви
Напоследък много се говори за доброто хидратиране на организма, тоест пиенето на достатъчно вода. На практика много хора не успяват да поддържат добра хидратация, тъй като често не пият други течности освен сутрешното и следобедното кафе. Когато урината стане тъмнокехлибарена, това означава, че нямате достатъчна хидратация. Препоръчва се да се приемат поне по 2 литра вода всеки ден. Когато продължително време поемате по-малко от това количество, ще се получи потъмняване на урината ви.
Но освен дехидратация причината за тъмна урина може да е проблем с черния дроб. Затова се препоръчва при отделяне на тъмна урина повече от няколко дни поред да се обърнете към лекар за насочване за изследвания в клинична лаборатория ДЕЛПЕМ.
източник: https://www.providr.com
Ако урината ви е червеникава
Приемането на някои храни влияе на цвета на урината. Затова при урина в червеникав цвят не бързайте да се тревожите дали в нея има кръв. Спомнете си какви храни сте яли – например цвеклото и боровинките оцветяват урината в този цвят.
Още една причина за червеникава урина при жените е предстоящ месечен цикъл.
Ако приемате слабителни или някои медикаменти, те също могат да оцветят урината в червеникаво.
Ако обаче повече от 2-3 дни отделяте червеникава урина, трябва да си направите изследвания в медицинска лаборатория ДЕЛПЕМ. Възможно е червеникавият цвят да се дължи на бъбречни проблеми.
Оранжев цвят на урината
При отделяне на урина с оранжев цвят е възможно да имате проблеми с жлъчката или с черния дроб. Това може да се установи чрез изследвания в лаборатория ДЕЛПЕМ – Хасково.
При кафява урина
Освен при консумация на някои храни кафявата урина може да се дължи на някои заболявания – камъни в жлъчката, запушване на жлъчните пътища, инфекция в уринарния тракт, чернодобни проблеми.
Синкава или зеленикава урина
При урина с такова оцветяване причина може да бъдат някои медикаменти. Но синкавото или зеленикавото оцветяване могат да се дължат на заболяване – бактерии или генетично заболяване. Трябва да направите лабораторни изследвания за установяване на точната причина.
Какво означава пяна в урината
Пенеста урина може да е временен проблем. Но ако това се наблюдава за продължителен период, причините могат да бъдат или прекомерна консумация на храни, богати на протеини, или проблеми с бъбреците.
Мътна урина
Мътната урина се отделя, когато в нея има повече соли, слуз, бактерии. При установяване, че отделяте мътна урина, трябва да ви направят изследвания.