Недостигът на основни витамини и минерали
През пролетта количеството основни витамини и минерали в организма обикновено намалява. Това състояние се нарича хиповитаминоза. Тя може да се развие и у хора, консумиращи повече консервирани храни, с бедна на пресни плодове и зеленчуци диета. За установяване на хиповитаминоза са необходими лабораторни изследвания на кръв.
При недостиг на основни витамини и минерали се наблюдават различни нарушения във функционирането на организма. Освен водния баланс и храносмилането се нарушава функционирането на ензимите, важни катализатори за редица процеси. Нарушава се и цялостният метаболизъм в организма. Имунната система отслабва и организмът лесно се поддава на заболявания.
Снимка: https://www.thrivetalk.com
Кои са основните витамини и минерали, чийто недостиг е често срещан
А тъй като храната е много важна за набавянето на витамини и минерали, ще разгледаме по-важните от тях, чийто недостиг предизвиква оплаквания или по-сериозни последствия, както и чрез какви храни да си набавим недостигащите на организма витамини и минерали.
- Желязо
Недостатъчното количество желязо, наричано анемия, е много често срещан проблем. А той е сериозен, тъй като желязото играе роля за производството на хемоглобин. То е важно и за клетъчния растеж и за синтезирането на някои хормони, и за сърцето.
Снимка: https://thewellnessinfo.com
Основните храни, богати на желязо, са тиквени семки, варена леща, варен спанак.
- Калций
Всеизвестно е, че калцият поддържа здравето на костите. Той е важен и за мускулите и нервите. Необходима е дневна доза от 1,000 до 1300 мг, за да се поддържа добро ниво на този елемент.
Снимка: https://montclairbreastcenter.com
С храни като тъмнолистни зеленчуци, броколи на първо място, както и млечни продукти – сирене и кисело мляко, ще си набавяте достатъчно калций. Трябва обаче да приемате количество, балансирано с това на магнезия и витамини Д и K2.
- Калий
Благодарение на калия се понижава кръвното налягане, подобрява се сърдечната проводимост, затова е важен за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания.
Снимка: https://chefsforseniors.com
Симптомите за недостига му включват изпотяване, диария, умора, световъртеж, загуба на тегло. Най-добрият източник са сладките картофи, препоръчват се и бананите, бобът, спанакът, тиквата.
- Магнезий
Това е още един важен елемент за сърдечно-съдовата система, който помага за функционирането и на мускулите и нервите, на щитовидната жлеза. И при дефицита на магнезий симптомите са умора и изтощеност.
Снимка: https://www.webmd.com/
Зеленчуците и зеленчуковите сокове са богати на магнезий, а други храни, които също се препоръчват при дефицита му в организма, са пълнозърнестите, зеленолистните зеленчуци, ядки- бразилски орех, кашу, както и конопено семе, тиквено семе, семена от чиа и сусамови семена.
- Витамин Д
Витамин Д се набавя главно чрез излагане на слънце. Той също е от съществено значение за здрави кости и зъби. Както вече посочихме, има връзка с усвояването на калция.
Снимка: https://thewellnessinfo.com
Поради все по-рядко излагане на слънце и използването на слънцезащитен крем дефицитът на витамин Д, който се установява с кръвни изследвания, е много често срещан. Той може да причини умора, болки в мускулите и ставите, дори инфаркт. От храните млечните продукти съдържат този важен витамин, а оше по-добри са мазните риби, като тон и сьомга.
- Витамин В12
Витамин В12, изграждащ ДНК, помага и за производството на червени кръвни клетки, на миелина, който обвива нервните клетки, както и за цялата нервна система. Участва в регенерирането на костния мозък, има и други важни функции. Той се съдържа в животински храни и затова вегетарианците и веганите трябва да си правят изследвания в медицинска лаборатория ДЕЛПЕМ при умора, скованост и анемия. Мазните риби, говеждото, яйцата са добри източници на В12.
снимка: https://www.telegrafonline.ro
Симптомите при дефицит на различните минерали и витамини са подобни, затова най-точно се определя кой от тях е в недостиг чрез клинико лабораторни изследвания.