Когато ви изпратят в клинична лаборатория за кръвна натривка и изследването й, ще ви вземат проба – капка капилярна или от венозна кръв. Кръвта се смесва с антикоагулант. Това е вещество, което не дава възможност на кръвта да се съсирва. Като антикоагулант често се използва натриев цитрат.
Капката се разстила равномерно върху предметно стъкло. Чрез разстилането, което трябва да обхваща ¾ от площта на стъклото – с оставяне на няколко милиметра до ръбовете му, клетките се разпределят равномерно върху него. При разстилането дебелината на кръвния слой е най-голяма в началото и най-малка в края.
Следващият етап от изготвянето на пробата е фиксирането, чрез което клетъчните белтъци се денатурират и клетките прилепват към предметното стъкло. Фиксирането се извършва за различни периоди от време, в зависимост от използваното фиксиращо вещество. Когато се използва метанол, са необходими от 3 до 5 минути. При използването на ацетон са необходими 5 минути. Най-дълъг е периодът при използването на етанол – фиксирането с него се извършва за 20 минути.
Последният етап от изготвянето на пробата е оцветяването. Най-често използваната за това боя е на Романовски-Гимза. Съставът на боята включва алкалния азур 2 – с интензивен син цвят, киселинния еозин – розово-червен на цвят, глицерин, метанол. Алкалните съставки в клетките се оцветяват от киселинната съставка на боята, а киселите съставки на клетките – от алкалната съставка на боята. Ядрото придобива тъмносин до виолетов цвят, а цитоплазмата се оцветява в розово-червен цвят.
Така приготвената натривка може да се изследва многократно под микроскоп.
Диагностика с помощта на кръвни натривки
Чрез приготвянето на кръвни натривки в лаборатория ДЕЛПЕМ Хасково се улеснява диагностицирането на редица заболявания на кръвта, доброкачествени и злокачествени.
Изследването на кръвна натривка помага за:
- изброяване на клетките на кръвта
- установяване на наличие или липса на нарушения на морфологията им
- установяване на наличие и липса на атипични клетки.
Нарушаването на морфологията на клетките може да е признак за кръвни заболявания като левкемия, сърповидно-клетъчна анемия.
Необходими са допълнителни изследвания за окончателна диагноза за левкемия или сърповидно-клетъчна анемия
Освен кръвна натривка за поставяне на окончателни диагнози за заболявания като левкемия и сърповидно-клетъчна анемия са необходими и допълнителни изследвания.
За поставяне на диагноза левкемия трябва да се извърши и изследване на пълна кръвна картина, както и костно-мозъчна пункция.
Чрез кръвна натривка се установяват деформирани, сърповидно оформени еритроцити в кръвта, които са признак за сърповидно-клетъчна анемия. Освен това за окончателна диагностика е необходимо извършването на още кръвни изследвания – електрофореза на хемоглобина. Чрез това изследване се проверява видът на хемоглобина в червените кръвни клетки. Ако хемоглобинът е предимно тип А, няма основание за този вид анемия. Ако хемоглобинът е предимно тип S, това е признак за сърповидно-клетъчна анемия. Следващите изследвания за окончателно поставяне на диагноза са генетични изследвания.