Какво е пулс
Пулсът е туптене в артериите поради съкращенията на лявата камера на сърцето. При всяко свиване на сърцето кръвното налягане в артериите се повишава. И така, пулсът е равен на сърдечната честота.
Нормален пулс
Повечето хора знаят, че нормално е човек да има пулс от 60 до 80 удара в минута, ако е здрав.
Това е норма, когато се намираме в покой. Ако се занимаваме с физическа работа или тренираме, пулсът се ускорява.
Какво показва пулсът
Освен състоянието на сърцето, пулсът дава информация за състоянието на кръвоносните съдове – доколко са проходими и еластични, както и какви са анатомичните им особености.
От какво зависи пулсът
За пулса влияние оказват обемът на кръвта в тялото, телесната температура, дали човек е под напрежение – физическо или психическо, както и други фактори.
Как се измерва пулсът
Можете да усетите пулса навсякъде във всяко място по тялото, където артерията може да се притисне към кост. Най-често той се измерва като се притисне артерията в китката, но може да се измери и в участъци като врата, коляното, вътрешната страна на лакътя, глезенната става.
За да се измери точно пулсът, човек трябва да е спокоен и да е седнал. Препоръчва се да поседи около 5 минути, преди да се направи измерването.
За да се измери стойността на пулса, китката се обхваща с показалеца, средния и безименния пръст.
Можете да измерите пулса и в областта на сънната артерия и артерията на слепоочието. Тогава трябва да поставите съответно средния пръст и показалеца върху едната и другата артерия.
Препоръчван начин на измерване при мъжете и жените
Препоръчва се пулсът на жените да се измерва на дясната ръка, а при мъжете – на лявата.
Фактори, които водят до неточни измервания на пулса
Не се препоръча да измервате пулса си или пулса на друг човек след къпане с гореща вода, тежко физическо натоварване, прием на алкохол, ситуация на стрес или силно притеснение.
Нормални стойности на пулса по възрасти
Ето нормалните стойности на пулса у здрави хора в различните възрасти:
- за бебета в първия месец – между 100 и 190;
- за деца на една година – 125;
- за деца на 2 години – 105;
- за деца на 3 години – 100;
- за деца на 4 години – 97;
- за деца на 5-10 години – 92;
- за деца на 10-15 години – 78;
- за възраст между 15 и 50 години – 70;
- за възрастни между 50 и 60 години – 74;
- за възрастни между 60 и 80 години – 79.
По отклоненията от нормалния пулс се съди за рисковете за здравето
Ако в сърцето настъпят нарушения и органите не получават достатъчно количество кръв, това уврежда здравето. При такива нарушения се наблюдават промени в пулса и тогава трябва да се направят допълнителни прегледи и клинико лабораторни изследвания на сърдечни маркери.
Отклоненията както над, така и под нормалните стойности могат да означават здравословни проблеми.
При пулс под 60 една от възможните причини е намалена функция на щитовидната жлеза. Друга причина може да е сърдечен порок или миокардит.
При пулс над 100 причината може да бъде инфекция в организма, нарушения във функционирането на щитовидната жлеза или друг проблем.
Ако пулсът е много висок, между 150 и 200, обикновено пациентът трябва да се настани в болница за лечение.
Лекарят преценява какви изследвания и прегледи от специалисти са необходими, за да се установи състоянието на пациента с намален или ускорен пулс, дали той да се насочи за болнично лечение и какви други мерки трябва да се взенмат.