За напълняването допринасят както прехранването, така и някои заболявания. Сред тях е заболяването на щитовидната жлеза, при което функцията й е намалена. Това заболяване се нарича хипотиреоидизъм и е все по-разпространено, особено сред жените. Ранната му диагностика чрез клинико лабораторни изследвания е много важна, за да се вземат мерки и да се назначи подходящо лечение от ендокринолог.
Щитовидната жлеза регулира метаболизма в тялото
Хормоните, които произвежда щитовидната жлеза, регулират метаболизма и така не се натрупва лесно излишно тегло. При недостатъчно производство на хормони – наречено хипотиреоидизъм – метаболизмът се забавя и намалява способността на организма да изгаря достатъчно калории.
И обратното, когато жлезата произвежда прекалено голямо количество хормони, метаболизмът се ускорява много. Така бързо се изгарят калории и се стига до рязко отслабване. Това състояние се нарича хипертиреоидизъм и е характерно за Базедовата болест.
Хормоните, които произвежда щитовидната жлеза, влияят най-вече на централната нервна система, сърдечно-съдовата система и стомашно-чревния тракт. Навременната диагностика на прекаленото или недостатъчното производство на хормони може да спести проблеми в тези органи и системи.
Тук ще се спрем основно на хипертиреоидизма, тъй като това е заболяване, засягащо все повече хора.
Кои групи от населението засяга хипертиреоидизмът
Както споменахме по-горе, намаленото производство на хормони се среща предимно сред жените. Особено често е то при жените на възраст над 60 години.
Напълняването е само един от проблемите, а здравословните проблеми, предизвикани от хипертиреоидизма, са много по-сериозни. Пациентите с намалена функция на щитовидната жлеза се оплакват от болки в ставите, у тях често се развиват сърдечни заболявания, а у младите пациентки с хипертиреоидизъм се среща и безплодие.
Симптоми, по които може да се разпознае хипотиреоидизмът
Най-типичният признак, че имате намалена функция на щитовидната жлеза, или хипофункция, е почти постоянната умора. Както този признак, така и останалите не са специфични само за това заболяване и само подробните лабораторни изследвания на кръв могат да помогнат за диагностицирането.
Напълняването е друг типичен признак за хипофункция, а освен него при хипотиреоидизъм проблемите включват:
- косопад;
- честа смяна на настроението
- сънливост;
- запек;
- мускулни крампи.
Типично при хипотиреоидизма е повишеното ниво на холестерола, което се устаоновява също с изследвания в Медицинска лаборатория ДЕЛПЕМ – Хасково.
Изследвания за диагностика и проследяване на хипотиреоидизъм
Лекарят ви ще ви насочи към специалист ендокринолог за преглед и назначаване на изследвания.
Изследванията се извършват с вземане на венозна кръв на гладно. Определят се нивата на следните хормони:
- общ тироксин – Т4;
- свободен тироксин – FТ4;
- общ трийодтиронин – Т3;
- свободен трийодтиронин – FT3;
- тиреостимулиращ хормон –
Обикновено се назначават изследвания на FT3, FT4, TSH.
У пациенти с хипофункцип нивото на FT3 и FT4 е понижено, а нивото на тиреостимулиращия хормон – TSH, е повишено.
Ако ендокринологът прецени, може да назначи и изследвания за антитела. Тези изследвания включват:
- ниво на ТАТ (anti-TG) – тиреоглобулинови антитела. Както показва названието им, те атакуват тиреоглобулина, който е необходим за изграждането на щитовидните хормони;
- МАТ (anti-TPO) – микрозомални антитела.
Нивото и на двата вида антитела се повишава при автоимунни заболявания, сред които най-често е тиреоидит на Хашимото.
Освен това личният лекар и ендокринологът може да ви назначат изследване на пълна кръвна картина.
Навременното посещение при лекаря и насочването към ендокринолог за диагностика при напълняване помага за овладяване на състоянието чрез лечение и наблюдение.